18 stycznia 2022 Udostępnij

Jak będzie wyglądał świat barberingu w 3020 roku: Część 2

Poprosiliśmy trzech barberów, aby wyobrazili sobie przyszłość barberingu w naszym artykule 3020: A Barbering Odyssey. Spodziewajcie się dystopii rządzonej przez karaluchy, zniesienia granic płci i regulacji dla branży (oraz wzrostu nielegalnych barber shopów - westchnienie).

Grafika do tych stron została stworzona przez utalentowanego, cierpliwego i niesamowitego ilustratora Willa Marshalla. Jest on dostępny na zamówienie, więc skontaktuj się z nim poprzez e-mail: willmarshall599@gmail.com lub na jego Instagramie @MarshallArts99.

Drugi w serii projekt Adedamoli Bajomo, Tobi Adebajo i Greygory Vass z Open Barbers przedstawia świat, w którym płeć odgrywa mniejszą rolę w społeczeństwie.

Utopia płynności płciowej

"Nasza wizja łączy w sobie postęp technologiczny z głębszym zrozumieniem ludzkiej egzystencji. W Open Barbers pracujemy ze społecznością, która ma wyrafinowane spojrzenie na znaczenie lub brak znaczenia własnej płci dla siebie i dla innych. Wielu z nas pragnie świata, w którym płeć jest mniej dominująca, w którym ludzka godność i troska o społeczność ma pierwszeństwo przed starą szkołą władzy, historycznymi niuansami i wrażliwością każdej indywidualnej głowy, i nie osądza, czy dana fryzura jest odpowiednia dla rasy, klasy, płci, seksualności, kształtu, możliwości i rozmiaru danej osoby.

Dyktowanie fryzur stanie się przeszłością - to, że jedna osoba może mieć prawo do dyktowania stosowności czyjegoś wyglądu, będzie nieaktualne. Pozostanie nam genderowe uprawnienie, tradycja jako forma kontroli społecznej i prosta binarna kategoryzacja.

Za tysiąc lat zasady dotyczące tego, kto pilnuje cudzego wyglądu, zostaną złamane. Nie będzie już "bramkarzy" przy drzwiach, którzy nie wpuszczają kobiet, osób niebinarnych i mężczyzn trans do salonów fryzjerskich, nie będzie też szyderstw z kobiecych kobiet trans, osób niebinarnych i mężczyzn. Za niedorzeczne zostanie uznane to, że kiedykolwiek żyliśmy w świecie, w którym cała populacja świata była podzielona na dwie kategorie: "mężczyzna" / "kobieta".

Fryzjerstwo będzie dostępne z globalnej oferty projektantów fryzur oraz z menu wirtualnych wizji. Projekty będą wybierane, dostosowywane i pobierane zgodnie z życzeniami samych klientów. Fryzura zostanie urzeczywistniona dzięki delikatnej maszynie rzeźbiącej, która łagodnie reaguje na niuanse i wrażliwość każdej indywidualnej głowy i nie wydaje osądu na temat tego, czy dana fryzura pasuje do rasy, klasy, płci, seksualności, kształtu, możliwości i rozmiaru danej osoby.

Dyktowanie fryzur będzie należało do przeszłości - to, że jedna osoba może mieć prawo do dyktowania stosowności czyjegoś wyglądu, będzie nieaktualne. Zrozumiemy, że nie ma dwóch takich samych ludzi i żaden człowiek nie może doznać obrażeń podczas świadczenia lub odbioru usługi. Koniec z bólami pleców, RSI, zadraśnięciami i skaleczeniami czy kontaktowym zapaleniem skóry. Koniec z nadwyrężaniem karku przy umywalkach, szarpaniem skóry głowy, oparzeniami od gorących narzędzi czy dudniącymi brzuchami. Wraz z odejściem od kapitalizmu, którego celem jest doprowadzenie nas do bólu dla zysku, w ciągu 1000 lat w końcu nauczyliśmy się, że ludzie są warci więcej niż ich produktywność.

Być człowiekiem to podziwiać unikalną wartość, jaką wnosimy do tego świata. Będziemy pracować razem jako społeczności, aby przetrwać i dostosować się, nie przehandlowując i wymieniając się naszą pracą, ale dzieląc się i pielęgnując siebie w stanach zbiorowego komfortu, zadowolenia i pokoju. Za tysiąc lat będziemy obchodzić 999. rocznicę Festiwalu Globalnego Fryzjerstwa: Humanity Can Do Better".

Czytaj dalej

3020 Barbering Odyssey: Part 1

3020 A Barbering Odyssey: Część 3

Branża pamięta o Samie Wallu

Justyna

Redakcja schroniska.org.pl