8 stycznia 2022 Udostępnij

Jak uniknąć użądlenia za podatek, na który nie możesz sobie pozwolić w styczniu 2021 r.

W wyniku koronawirusa, wielu samozatrudnionych fryzjerów będzie się martwić o to, jak zapłacą swój rachunek podatkowy. Wiele osób mogło pominąć swoją lipcową płatność podatku - co było dozwolone - ale ci ludzie będą teraz musieli zmierzyć się z podwójnym rachunkiem w styczniu.

Być może Ty również sięgnąłeś po oszczędności, które były przeznaczone na zapłacenie podatku w styczniu. Jeśli jednak nie podejmiesz żadnych działań, styczniowy rachunek podatkowy HMRC będzie zakładał, że Twoje zarobki w okresie 2020/21 będą takie same jak w roku 2019, nawet jeśli Twoje dochody nie były zbliżone do tych samych.

Ale jeśli jesteś samozatrudnionym fryzjerem, są rzeczy, które możesz zrobić teraz, przed styczniowym terminem składania zeznań podatkowych, aby uniknąć użądlenia za podatek, na który nie możesz sobie pozwolić.

Anish Mehta, ex-HMRC engagement lead i partner zarządzający w Wielkiej Brytanii w platformie oprogramowania księgowego APARI, przedstawia kluczowe rzeczy, które należy teraz zrobić.

Anish radzi jednak, że sposób rozliczania zależy od indywidualnych okoliczności i że jeśli nie jesteś pewien, zawsze najlepiej jest skorzystać z profesjonalnej porady lub użyć oprogramowania uznawanego przez HMRC do wypełnienia zeznania podatkowego.

 1. Nie martw się jeszcze o deklarację dotacji z Self-Employed Income Support Scheme
  Jeśli ubiegałeś się o rządowe dotacje z Self-Employed Income Support Scheme (SEISS), liczy się to jako dochód podlegający opodatkowaniu. Nie martw się jednak o to w zeznaniu podatkowym, które należy złożyć do 31 stycznia 2021 roku, ponieważ obejmuje ono okres podatkowy 2019/20. Upewnij się, że zachowasz zapis kwoty roszczenia i referencje, ponieważ będą one potrzebne w przyszłym roku.Proces jest dość szybki i prosty. Rząd właśnie ogłosił, że będzie przyznawał dwa kolejne granty na okres od listopada do kwietnia 2021 roku, choć będą one na niższe kwoty.Aby uzyskać więcej informacji i złożyć wniosek, kliknij tutaj.
 2. Poproś HMRC o ponowne rozpatrzenie płatności na konto
  Twój styczniowy rachunek podatkowy zawiera zaliczkę na rok podatkowy 2020/21 (obecny rok podatkowy). Jest to tak zwana 'Payment on Account'. Szacują ją na podstawie Twojego dochodu za rok 2019/20.Jeśli obawiasz się o swoją płatność na konto, ponieważ Twoje zarobki znacznie spadły w tym roku z powodu Covid-19, możesz poprosić HMRC o ponowne rozpatrzenie kwoty.Tak więc, na przykład, jeśli zarobiłeś £30,000 w roku podatkowym 2019/20, ale spodziewasz się zarobić tylko około £20,000 w roku podatkowym 2020/21, możesz skontaktować się z HMRC, aby poprosić o redukcję swojej płatności na konto.Aby poprosić o redukcję kwoty, którą musisz zapłacić w styczniu, zaloguj się na swoje konto online HMRC. Im wcześniej złożysz swoje ostatnie zeznanie podatkowe, tym więcej czasu HMRC będzie miał na rozpatrzenie Twojej prośby i tym większe szanse na uzyskanie obniżki przed terminem 31 stycznia.
 3. Poproś HMRC o więcej czasu na zapłatę
  Jeśli odkryjesz, że naprawdę nie stać Cię na zapłacenie swojego rachunku podatkowego w styczniu, rząd ogłosił, że możesz uzgodnić z HMRC plan płatności. Aby uzyskać więcej informacji i skontaktować się z HMRC, kliknij tutaj.Plan płatności może obejmować:Płatność na konto, która była należna w lipcu 2020 (za rok podatkowy 2019/20)Płatność bilansującą należną do 31 stycznia 2021 (za rok podatkowy 2019/20); orazPłatność

  na konto należną do 31 stycznia 2021 (za rok podatkowy 2020/21

  )

  Jeśli myślisz o zwróceniu się do HMRC o plan płatności, zawsze lepiej skontaktować się z nimi jak

  najszybciej.

  W styczniu są oni bardzo zajęci i ustalenie rat może zająć kilka tygodni, co oznacza, że możesz przegapić termin płatności.

 4. Nabieżąco szacuj swoje zobowiązania podatkowe
  Oczywiście najlepszym sposobem na to, aby nie zostać użądlonym przez fiskusa jest prowadzenie aktualnej ewidencji swoich dochodów i wydatków oraz regularne odkładanie pieniędzy na poczet podatku. Prowadząc na bieżąco swoją księgowość, lepiej zrozumiesz, ile tak naprawdę zarabiasz.Oszacowanie wysokości zobowiązania podatkowego w czasie rzeczywistym może być trudne i wymaga aktualnych informacji. Jeśli korzystasz z usług księgowego lub doradcy podatkowego, porozmawiaj z nimi o tym, jak zarządzać tym procesem, do kiedy potrzebują informacji oraz jaki jest koszt zarządzania tym procesem.Jeśli sam wypełniasz swoje zeznanie podatkowe lub chcesz to zrobić w przyszłości, możesz rozważyć skorzystanie z nowego oprogramowania do księgowości cyfrowej. W ciągu najbliższych kilku lat osoby samozatrudnione będą musiały składać swoje zeznania podatkowe cyfrowo za pomocą kompatybilnego oprogramowania w ramach regulacji HMRC Make Tax Digital (MTD).Jednak już teraz możesz zacząć korzystać z oprogramowania księgowego MTD, aby śledzić swoje dochody i wydatki, przy czym niektóre programy, takie jak APARI, zapewniają obliczenia i szacunki podatkowe w czasie rzeczywistym w oparciu o bieżące informacje, co daje jeszcze większą przewidywalność w zakresie zobowiązań podatkowych. Z Covid-19, który nadal zakłóca funkcjonowanie firm, rok 2020 jest trudnym okresem dla osób samozatrudnionych. Jednak między dotacjami rządowymi, odroczonymi płatnościami i szeregiem innych środków wsparcia powinieneś być w stanie sprawić, że twój nadchodzący rachunek podatkowy będzie bardziej przystępny.I utrzymując się na szczycie swoich rachunków, albo przez księgowego, albo oprogramowanie, możesz sprawić, że twoje zobowiązania podatkowe będą bardziej przewidywalne i zarządzane, a także przygotować się do nadchodzących regulacji Making Tax Digital (MTD).
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapoznaj się z pomocą finansową dostępną dla branży fryzjerskiej już teraz.

Justyna

Redakcja schroniska.org.pl