26 sierpnia 2016 Udostępnij

Jak urządzić salon fryzjerski?

Dzisiejsze salony fryzjerskie bardzo mocno przypominają zgodnie z modą urządzone miejsca przywodzące na myśl oryginalne kawiarnie czy pełne awangardy kluby nocne. W wystroju salonów fryzjerskich widoczne są prestiż, talent oraz popularność. Sam wygląd salonu jest dzisiaj niemniej ważny, co jakość świadczonych usług.

Do najbardziej popularnych stylów, w jakich urządza się obecnie salony fryzjerskie zalicza się: -glamour; -rock; -rustic; -minimal; -modern; -industrial; -retro.

Wybierając styl, nie należy jednak kierować się tylko i wyłącznie modą. Pod uwagę zawsze należy wziąć również osobiste preferencje. Salon fryzjerski to miejsce, w którym dobrze czuć mają się nie tylko osoby decydujące się skorzystać z jego usług, ale również pracownicy. Zanim cokolwiek zostanie zaplanowane, należy uwzględnić wielkość pomieszczenia. Jeżeli nie zamierzamy przeprowadzać generalnego remontu, podczas którego będzie rozprowadzana nowa instalacja elektryczna oraz wodno – kanalizacyjna, koniecznie trzeba uwzględnić położenie gniazdek oraz dopływu wody.

Dobre rozplanowanie jest szczególnie istotne w przypadku niewielkich pomieszczeń.

Powierzchnia lokalu ma wpływ na podział salonu na strefy:

-strefa poczekalni – jest to miejsce tworzone z myślą o tych klientach, którzy oczekują na swoją kolej. Istotne są tutaj komfortowe kanapy, fotele oraz stolik do kawy. Koniecznie musi również znaleźć się szafa bądź wieszak – klienci gdzieś muszą pozostawić swoje ubrania. Warto w widocznym miejscu ustawić gazetnik.

-strefa recepcyjna – jej elementem centralnym jest profesjonalna recepcja, która usprawnia odbieranie telefonów oraz ułatwia umawianie klientów. Trzeba pamiętać, aby postawić na odpowiednio dopasowaną ladę recepcyjną. Musi znaleźć się na niej miejsce na komputer, kasę fiskalną, terminarz.

-strefa stanowisk fryzjerskich – tu podstawą są oczywiście zapewniające komfort fotele fryzjerskie, konsole, szafki oraz pomocniki, w których fryzjerzy mogą przechowywać wykorzystywane w pracy akcesoria. Warto tak umiejscowić stanowiska fryzjerskie, aby nie były położone zbyt blisko siebie. Rodzaj zastosowanej konsolety powinien zależeć do warunków, jakie zapewnia wnętrze. I tak wyspowe to świetny wybór do dużych salonów. W małych lepiej postawić na te, które montuje się do ściany.

-strefa mycia – tu potrzebne są profesjonalne myjni, które muszą nie tylko dobrze wyglądać – podstawą jest zapewnienie klientowi komfortu. W niewielkich salonach doskonale sprawdza się myjnia wolnostojąca. Można dostawić do niej fotel. Wybrać można również małych rozmiarów myjnię, do której dołączony jest fotel.

Oliwia

Redakcja schroniska.org.pl