9 maja 2022 Udostępnij

Rodzaje motywacji do pracy

  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro
  3. Rodzaje motywacji do pracy

Zadowolenie pracowników jest równie ważne, jak zadowolenie klientów. Należy pamiętać, że przedsiębiorstwo opiera się na trzech podstawowych czynnikach: konsumentach, dobrej obsłudze i pracownikach, którzy chcą dla niego pracować. Jeśli szukasz wskazówek, jak motywować swoich pracowników lub chcesz zastosować nowe techniki w swojej firmie, ten artykuł jest dla Ciebie.

Osobami odpowiedzialnymi za badanie motywacji do pracy w firmie powinien być dział kadr. Do ich obowiązków należy wymyślanie nowych sposobów motywowania pracowników i badanie, jak pracownicy reagują na te strategie. Jeśli nie masz jeszcze menedżera ds. zasobów ludzkich, wyjaśnimy, jakie są rodzaje motywacji do pracy i jak je wdrażać.

Motywacja wewnętrzna

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj motywacji pochodzi z wnętrza pracownika. Wiąże się z satysfakcją, jaką pracownik odczuwa podczas wypełniania swoich obowiązków. Wszyscy lubimy mieć poczucie, że dobrze wykonujemy swoją pracę - to jest motywacja wewnętrzna. To pragnienie, by skutecznie wykonywać naszą pracę.

Jedną z rzeczy, która może zwiększyć ten rodzaj motywacji, jest uznanie za dobrą pracę. Ważne jest, aby kierownicy w każdym obszarze mówili pracownikom, kiedy dobrze wykonują swoją pracę lub kiedy przekraczają oczekiwania. Zwiększy to chęć pracowników do dalszego dawania z siebie wszystkiego, co najlepsze, a w konsekwencji zwiększy wydajność pracy.

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest stosunek danej osoby do jej obowiązków. Pracownicy będą mieli bardziej pozytywne nastawienie do tych działań, które wykonują dobrze, więc jeśli wiesz, że ktoś ma problemy z jednym z zadań, powinieneś mu je wskazać i doradzić. W ten sposób, w miarę doskonalenia się, będą mieli bardziej pozytywne doświadczenia i większą motywację.

Motywacja zewnętrzna

Jest to odpowiednik motywacji wewnętrznej. Odnosi się do wszystkich bodźców zewnętrznych, na które pracownik nie ma wpływu, a które skłaniają go do wykonywania dobrej pracy. Czynniki zewnętrzne obejmują takie elementy, jak: wynagrodzenie, dodatkowe świadczenia, klimat organizacyjny, elastyczność itp.

Ten rodzaj motywacji jest łatwiejszy do osiągnięcia, ponieważ można bezpośrednio zapytać pracowników, co sprawiłoby, że poczuliby się lepiej w firmie. Uwzględnianie opinii pracowników ma fundamentalne znaczenie, w przeciwnym razie można zaproponować strategie, które nie odpowiadają potrzebom tych osób.

Drobne rzeczy, takie jak prezenty świąteczne czy obchody urodzin w firmie, zmieniają klimat organizacyjny i motywują pracowników do dalszej pracy w firmie.

Motywacja transcendentalna

Jest to swego rodzaju połączenie dwóch powyższych motywacji i opiera się na satysfakcji wynikającej z uznania ze strony osób spoza firmy. Może to być na przykład sytuacja, w której klient gratuluje wykonania projektu lub satysfakcja, jaką czerpiesz, widząc efekty swojej pracy.

Jednym ze sposobów przekazania tego pracownikom jest poinformowanie ich o tym, co inni mówią o ich pracy. Innym sposobem jest przełożenie ich osiągnięć na coś namacalnego, aby mogli zobaczyć, jaki wpływ ich praca ma na społeczność lub klientów.

Motywacja ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Jeśli masz pracowników, którzy nie pasjonują się swoją pracą, osiągniesz gorsze wyniki niż wtedy, gdy masz zaangażowany zespół, który wierzy w to, co robi. Dlatego też w rozwoju firmy ważne jest posiadanie działu, który zajmuje się opracowywaniem strategii motywacyjnych i wie, jak zarządzać oczekiwaniami pracowników.

Można by pomyśleć, że nie dotyczy to małych firm, ale jest wręcz przeciwnie. Od początku musisz mieć zespół, który jest wystarczająco zmotywowany, aby poradzić sobie z obciążeniem pracą w małej firmie i który chce się rozwijać wraz z firmą.

Powiązane artykuły:

  1. Dlaczego nie należy prowadzić ewidencji w programie Excel?
  2. Wskazówki dotyczące zarządzania rachunkami firmowymi
  3. 5 najlepszych praktyk usprawniających zarządzanie klientami

Justyna

Redakcja schroniska.org.pl