26 sierpnia 2016 Udostępnij

Salon fryzjerski od strony higieniczno meblowej

Sanepid i lokal

Nie tylko lokalizacja będzie ważna. Dobrze będzie również sprawdzić czy salon spełnia wymagania sanitarne oraz BHP oraz prawa budowlanego. Jeśli chce się prowadzić działalność w danym lokalu musimy mieć zezwolenie od Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. W tym celu należy w ciągu 14 dni od założenia działalności przygotować wniosek zgłoszeniowy, w którym będą wszystkie informacje dotyczące lokalu oraz tego jakie tam panują warunki. Wymagania, które dotyczą salonów fryzjerskich będzie można znaleźć w specjalnym rozporządzeniu Ministra Zdrowia, który odnosi się do tego jakie są szczegółowe wymogi sanitarne, którym odpowiadać muszą zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu oraz odnowy biologicznej. Wbrew pozorom wymagania te są mniej restrykcyjne niż było kiedyś i dlatego łatwiej znaleźć lokal, który jest będzie w stanie w stanie spełnić.

Salon powinien się znajdować w osobnym budynku, albo lokalu. Co ważne wejście dla wszystkich użytkowników musi prowadzić z dróg komunikacji ogólnej i nie może przeprowadzać przez pomieszczenia, które z działalnością nie będą związane. W lokalu należy znaleźć kilka stres. Powinna być szatnia, poczekalnia, pomieszczenia sanitarno higieniczne dla klientów oraz pracowników, pomieszczenia na środki czystości czy też takie, gdzie przechowywane będą odpady.

Przepisy sanitarne tego nie nakazują, ale na pewno dobre będzie pomyśleć o jakimś miejscu na recepcję. Powinno być także miejsce do mycia i farbowania włosów, gdzie musi się znaleźć umywalka z ciepłą oraz zimną wodą. Ściany muszą być pokryte łatwo zmywalnym i odpornym na działanie wilgoci materiałem. W pomieszczeniu, gdzie będzie trzymany sprzęt również powinien się znajdować zlew. Jeśli w zakładzie mamy nie więcej niż 3 stanowiska można mieć wypust podłogowy z syfonem. Już teraz trzeba także myśleć o tym jak będzie wyglądać kwestia dezynfekcji tych wszystkich ważnych miejsc w salonie.

W czasie kontroli Sanepid sprawdza często jak te procesy dezynfekcji oraz sterylizacji będą wyglądać. Jeśli chcemy podawać napoje bezalkoholowe to również będzie trzeba spełnić określone warunki umożliwiające nam podjęcie takiej właśnie działalności. Jeśli już lokal będzie przygotowany na otwarcie musimy liczyć się z tym, że pojawi się kontrola z sanepidu i dopiero po jej przejściu będzie można rozpocząć świadczenie usług.

Ewelina

Redakcja schroniska.org.pl