24 stycznia 2022 Udostępnij

Uważam, że ludzie o wszystkich typach włosów powinni móc wejść do każdego salonu fryzjerskiego".

Ash Edwards z A J Men Spa w Ipswich jest zapalonym działaczem na rzecz zapewnienia, że fryzjerzy są przeszkoleni do pracy z bardziej zróżnicowaną gamą typów włosów. Na łamach MB's Soapbox wyjaśnia więcej ...

"Dorastając nie mogłem chodzić do fryzjerów, do których chodzili wszyscy moi znajomi, ponieważ nie potrafili oni obciąć mojego typu włosów. Jestem podwójnego dziedzictwa, więc musiałem wybierać pomiędzy pójściem do europejskiego salonu (ryzykując, że odmówią mi ścięcia włosów) lub do fryzjera afro (gdzie nie czułem się komfortowo).

Włosy to włosy i uważam, że powinnaś móc wejść do każdego fryzjera i zostać obsłużona. Nie powiedziałabyś "żadnych rudzielców", więc dlaczego miałabyś to robić w stosunku do osób o włosach innych niż europejskie?

Myślę, że głównym problemem jest brak edukacji. Kiedy ja się szkoliłem, nie było w programie nauczania umiejętności strzyżenia wszystkich rodzajów włosów. To musi zacząć się od samej góry. Uważam, że strzyżenie różnych rodzajów włosów powinno być obowiązkowe podczas szkolenia. Musisz pokazać, że potrafisz ściąć grzywkę i ogolić się na zero, więc dlaczego nie miałoby to dotyczyć także różnych rodzajów włosów?

Niedawno zapytałem na Facebooku, co fryzjerzy sądzą o braku edukacji w zakresie różnorodności włosów. Ludzie albo temu zaprzeczali, albo tego bronili, albo próbowali to usprawiedliwiać. To mnie zszokowało. Tradycyjnie brytyjski barbering był zdominowany przez włosy europejskie. Moim zdaniem, nieuczenie pracy z różnymi typami włosów jest formą instytucjonalnego rasizmu i musi ulec zmianie.

Nie sądzę, aby fryzjerzy, którzy odmawiają klientom, robili to z powodu rasizmu, ale nie powinniśmy odrzucać klientów z naszych salonów, ponieważ nie możemy dostosować się do ich włosów. Zajmujemy się strzyżeniem włosów! Z czysto biznesowego punktu widzenia, sensowne jest dostosowanie się do każdego rodzaju włosów.

Lokalni fryzjerzy zwrócili się do mnie z prośbą o szkolenie, więc teraz ja się uczę. Nie lubię jednak być klasyfikowana jako fryzjer afro, ponieważ pracuję z każdym rodzajem włosów. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że można mieć fryzury afro. Są one zwykle droższe, ponieważ jest mniejszy popyt, ale jak więcej osób je kupuje, miejmy nadzieję, że staną się bardziej dostępne."

Odpowiedź

MB zapytało wiodących brytyjskich dostawców usług fryzjerskich, aby sprawdzić, co się zmieniło i zmienia, jeśli chodzi o nauczanie strzyżenia wszystkich rodzajów włosów.

"W 2015 roku, kiedy Krajowe Standardy Zawodowe zostały wprowadzone przez Habię, dokonaliśmy przeglądu naszych treści w odniesieniu do cięcia włosów teksturowanych. Nasze Kwalifikacje Fryzjerstwa i Barberingu obejmują teraz wszystkie rodzaje włosów, od prostych po kręcone w kształcie litery 'z'."

Emma Mackay, City & Guilds Industry Manager for Hair, Beauty, Retail and Creative

"Oferujemy pełen zakres kwalifikacji barberingu, które pozwalają uczącym się na wybór jednostek opcjonalnych. Nauczyciele mogą dostosować programy do potrzeb zarówno uczniów, jak i pracodawców.
i pracodawców. Podstawowe elementy kwalifikacji barberingu VTCT obejmują umiejętności potrzebne do pracy na wszystkich rodzajach włosów."
Sam Luce, VTCT Assessment Lead - Fryzjerstwo i Barbering

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w październikowo-grudniowym wydaniu Modern Barber. Jeśli masz temat, który chciałbyś omówić w MB's Soapbox, wyślij nam DM na Instagramie. Przeczytaj wydanie cyfrowe tutaj.

Czytaj dalej

Jak stać się salonem fryzjerskim zero waste

Największe trendy w męskich fryzurach na sezon A/W20

Art.barbers otwiera się jako część nowego kompleksu lifestylowego w Birmingham

Ewelina

Redakcja schroniska.org.pl