18 lutego 2022 Udostępnij

Zakaz eksmisji dla najemców komercyjnych, którzy nie płacą czynszu

MB właśnie otrzymał tę aktualizację z Hair & Barber Council.

Od Ministry of Housing, Communities & Local Government, Department for Business, Energy & Industrial Strategy, HM Treasury, The Rt Hon Alok Sharma MP, The Rt Hon Rishi Sunak MP i The Rt Hon Robert Jenrick MP.

  • Najemcy komercyjni, którzy nie są w stanie płacić czynszu z powodu koronawirusa, będą chronieni przed eksmisją.
  • Środki wspierają trwające rozmowy między właścicielami lokali a najemcami na temat dobrowolnych porozumień.
  • Ostatni ogłoszony środek opiera się na bezprecedensowym pakiecie wsparcia dla przedsiębiorstw, który został już ogłoszony. Najemcy komercyjni, którzy nie mogą płacić czynszu z powodu koronawirusa, będą chronieni przed eksmisją.

Wielu właścicieli i najemców prowadzi już rozmowy i zawiera dobrowolne porozumienia dotyczące płatności czynszu, które mają być wkrótce uregulowane, ale rząd zdaje sobie sprawę, że przedsiębiorstwa borykające się z problemami z płynnością finansową z powodu koronawirusa nadal obawiają się eksmisji. Środki te, zawarte w nadzwyczajnej ustawie o koronawirusie, która obecnie przechodzi przez Parlament, oznaczają, że żadna firma nie zostanie zmuszona do opuszczenia swoich lokali, jeśli nie dokona płatności w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Jest to rozwinięcie bezprecedensowego pakietu wsparcia ogłoszonego dla przedsiębiorstw, które ucierpiały z powodu koronawirusa.
Ponieważ po tym okresie najemcy komercyjni nadal będą odpowiedzialni za czynsz, rząd również aktywnie monitoruje wpływ na przepływy pieniężne wynajmujących komercyjnych i nadal prowadzi z nimi dialog.

Communities Secretary, Rt Hon Robert Jenrick MP, powiedział: "Chronimy zarówno ludzi, jak i ich firmy poprzez zapewnienie pilnego wsparcia, którego potrzebują. Wiemy, że wielu właścicieli lokali komercyjnych już teraz daje świetny przykład, ściśle współpracując z najemcami i oferując im odroczenia lub wakacje czynszowe. Jednak te nowe środki zapewnią uspokojenie przedsiębiorstwom zmagającym się z przepływem gotówki i zagwarantują, że żaden najemca komercyjny nie zostanie eksmitowany, jeśli nie będzie mógł zapłacić czynszu z powodu koronawirusa w ciągu najbliższych trzech miesięcy."

Kanclerz Skarbu, Rishi Sunak MP, powiedział: "Podejmujemy bezprecedensowe działania i robimy to w bezprecedensowym tempie, ponieważ wiemy, że przedsiębiorstwa i ich pracownicy potrzebują pomocy już teraz. Dlatego też podejmujemy kroki w celu zmiany prawa, tak aby żadna firma nie mogła zostać zmuszona do opuszczenia swojej siedziby z powodu utraty dochodów. Wraz z naszym wsparciem dla pracowników i 330 miliardami funtów pożyczek i gwarancji dla przedsiębiorstw, pomoże to w realnej różnicy dla firm w całym kraju, które próbują chronić miejsca pracy."

Sekretarz ds. Biznesu, Alok Sharma MP powiedział: "Ten środek zapewni firmom niezbędne zabezpieczenie w tych wysoce niezwykłych czasach, gdy radzą sobie ze skutkami koronawirusa. Jest to część bezprecedensowego pakietu wsparcia, który wprowadziliśmy w celu ochrony miejsc pracy i środków do życia w całym kraju."

Mike Cherry, Krajowy Przewodniczący Federacji Małych Przedsiębiorstw, powiedział: "Małe firmy z całego serca powitają decyzję o zakazie eksmisji dla najemców komercyjnych przez trzy miesiące. Zapewni to spokój milionom małych firm, które rozpaczliwie zmagają się z płynnością finansową. Wiemy, że toczą się rozsądne rozmowy pomiędzy właścicielami lokali a najemcami komercyjnymi - ale posiadanie tego legislacyjnego zabezpieczenia przed eksmisjami w najgorszym okresie kryzysu zapewni wielu małym firmom tak bardzo potrzebny spokój ducha."

Justyna

Redakcja schroniska.org.pl