1 sierpnia 2022 Udostępnij

Porady dotyczące zarządzania rachunkami firmowymi

 1. Strona główna
 2. Blog AgendaPro
 3. Wskazówki dotyczące zarządzania kontami swoich ...

Zarządzanie kontami jest działaniem księgowym, które odnosi się do rejestrowania praw, które firma generuje dla każdej ze swoich operacji, i jest jedną z podstawowych zasad zarządzania, ponieważ pozwala zorganizować i wyartykułować działanie firmy tak, aby zmaksymalizować jej aktywa i drastycznie zmniejszyć ryzyko kryzysu w zakresie płynności i sprzedaży.

Jest to proces, który kontroluje, przewiduje i planuje wszystkie decyzje, które zostaną podjęte na podstawie wyników kont księgowychprzedsiębiorstwa. Jego główną funkcją jest zagwarantowanie równowagi przedsiębiorstwa, a żeby to zrobić, generuje mapy klarowania w różnych momentach firmy, które pozwolą Ci podjąć właściwe decyzje w odpowiednim czasie.

Podsumowaniem procesu zarządzania jest księgowość firmy, w której wszystkie informacje ekonomiczne Twojego przedsiębiorstwa są uporządkowane, sklasyfikowane i pogrupowane wraz z rejestracją każdej z przeprowadzonych operacji.

Dlaczego rachunkowość zarządcza jest ważna dla Twojej firmy?

Prowadzenie firmy wymaga dobrego planu. A dobry plan wymaga z kolei rozłożonej w czasie i skutecznie skonstruowanej strategii procesów, które pozwolą Ci osiągnąć cele średnioterminowe, ale przede wszystkim, które pozwolą Ci konsekwentnie śledzić wyniki finansowe Twojego biznesu.

Do tego potrzebny jest przejrzysty i skuteczny dziennik kont, w którym pojawia się efektywne zarządzanie kontami. Bez niego, rachunki, które są śladem i krokami Twojej firmy, zagubiłyby się w back-and-forth kupowania i sprzedawania. Wiedza o tym, jakie pieniądze wpływają i wypływają w sprawozdaniu finansowym, pozwoli Ci zrozumieć sytuację biznesową i działać na niej według własnego uznania.

Jasność, interpretacja i właściwa realizacja zarządzania sprzedażą pozwoli Ci lepiej zarządzać transakcjami i sprzyjać lepszym relacjom z najważniejszymi klientami, co zwiększy rentowność Twojego biznesu i pozwoli Ci utrzymać dobre liczby w dłuższej perspektywie.

Wskazówki dotyczące zarządzania rachunkami w Twojej firmie

 • Pozbądź się papieru. W ubiegłym wieku papier był jedynym sposobem na generowanie rachunków. Zeszyty były jedynym narzędziem do rejestrowania zmienności kapitału przedsiębiorstwa. To się zmieniło. Obecnie wykorzystanie papieru w tych funkcjach księgowych jest uważane za wadę operacyjną, ponieważ wiąże się z dużym marginesem błędu w zapisie kont i utratą danych, a także spowolnieniem zadań. Obecnie istnieją specjalistyczne programy, aplikacje i oprogramowanie do tego typu prac, dzięki którym proces nagrywania jest bardziej bezpieczny.

 • Powierz swoje dane chmurze. Księgowość wymaga dużej pojemności przechowywania danych. Bardzo przydatne będzie korzystanie z pewnych serwerów, które oferują możliwość przechowywania dużej ilości danych. Warto wybrać te miejsca na komputer, które oprócz większej ilości miejsca zapewniają bezpieczeństwo dla hostowanych dokumentów.

 • Zrób kopię zapasową wszystkich swoich dokumentów. Informacje generowane przez zarządzanie kontami są kluczowe dla Twojej firmy. Zawsze należy tworzyć kopie zapasowe całej generowanej dokumentacji, niezależnie od jej rodzaju. Jeśli korzystasz z technologicznego narzędzia do przechowywania danych, zalecamy użycie takiego, które przechowuje informacje na zdalnych serwerach.

 • Poznaj swoje aktywa. Informacje o zarządzaniu kontem powinny zawsze odzwierciedlać różne aktywa, które składają się na Twój majątek, wraz z ich szczegółowymi informacjami. Dzięki temu zawsze będziesz znał przybliżoną wartość swojej firmy. Będzie to istotna informacja przy ubieganiu się o kredyty lub różnego rodzaju dofinansowania.

 • Bądź na bieżąco ze swoimi podatkami. Dokładnie oceń przepływy pieniężne swojej firmy. Wykorzystaj technologię do prowadzenia ewidencji faktur, takich jak systemy lub oprogramowanie do fakturowania lub oprogramowanie do zarządzania w czasie rzeczywistym. Będzie to niezwykle pomocne w określeniu procentów podatkowych i utrzymaniu się na ścieżce.

 • Planuj z wyprzedzeniem. Zarządzanie kontem to nie tylko ewidencja. Musisz wygenerować planowanie z interpretacji sprawozdań finansowych. Wykorzystanie technologii i prowadzenie dokumentacji to tylko operacyjna część zarządzania kontem. Aby być naprawdę skutecznym, musisz mieć solidny plan księgowy; z podstawami, pojęciami, zasadami i regułami, które określają Twoje działania biznesowe. To jest najważniejsza rzecz.

Powiązane artykuły:

 1. Dlaczego nie powinieneś prowadzić inwentaryzacji w Excelu?
 2. 5 najlepszych praktyk dla lepszego zarządzania klientami
 3. Skąd wiadomo, czy biznes jest opłacalny?

Ewelina

Redakcja schroniska.org.pl