18 lipca 2022 Udostępnij

Różnice między izolacją, kwarantanną i dystansem społecznym

  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro Health
  3. Różnice między izolacją, kwarantanną i ...

Przez cały ten rok słyszeliśmy o kwarantannie, izolacji i społecznym dystansie, ale nadal możesz myśleć, że są to synonimy. Chociaż wszystkie są metodami stosowanymi w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19, mają pewne istotne różnice, o których należy pamiętać w przypadku konieczności wdrożenia którejkolwiek z nich.

Kwarantanna

Kwarantanna odnosi się do działań podejmowanych w sytuacji, gdy dana osoba miała kontakt z inną osobą chorą na COVID-19, ale nie ma jeszcze objawów choroby. Jest to czas poświęcony na obserwację pacjenta, aby sprawdzić, czy wystąpią u niego jakieś objawy.

Okres ten trwa około 14 dni od momentu kontaktu z osobą chorą na COVID-19. Ważne jest, aby w czasie kwarantanny osoba była świadoma swojej temperatury, aby móc stwierdzić, czy zaczyna się u niej pojawiać gorączka lub inne objawy choroby.

Jeśli w jakimkolwiek momencie kwarantanny osoba zacznie odczuwać zawroty głowy, dezorientację, ból w klatce piersiowej lub duszności, należy jak najszybciej zabrać ją do ośrodka zdrowia. Podczas kwarantanny osoba powinna być całkowicie odseparowana od innych osób, z którymi mieszka.

Izolacja

Izolacja to proces przeprowadzany w momencie, gdy człowiek jest chory. Można przejść z kwarantanny do izolacji. Podczas izolacji osoba musi być całkowicie odseparowana od reszty grupy rodzinnej lub osób, z którymi mieszka, aby uniknąć zarażenia.

Proces ten trwa zwykle od 10 do 14 dni po pozytywnym wyniku testu u pacjenta. Jeśli w tym okresie czasu konieczne są interakcje z innymi ludźmi, zaleca się zachowanie dystansu i zawsze noszenie maski.

Pod koniec okresu izolacji można wykonać test COVID-19, aby upewnić się, że wynik jest negatywny i że nie istnieje ryzyko zarażenia osób z bliskiego otoczenia.

Dystans społeczny

W przeciwieństwie do kwarantanny i izolacji, które są przeznaczone tylko dla osób, które są chore lub miały kontakt z chorym na COVID-19, dystans społeczny powinien być praktykowany przez wszystkich.

Dystans społeczny to praktyka utrzymywania minimum 1,5 m między tobą a każdą inną osobą. Robi się to po to, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Prawdą jest jednak, że są miejsca, w których zachowanie dystansu społecznego jest niemożliwe, na przykład w środkach komunikacji miejskiej. W takich przypadkach jeszcze ważniejsze jest noszenie maski.

Metoda ta jest niezwykle ważna, ponieważ wykazano, że osoby z COVID-19 mogą być zakaźne zanim pojawią się objawy, dlatego każdy, bez względu na to jak zdrowo wygląda, może potencjalnie zachorować.

Te trzy środki są niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa, zarówno w naszych domach, jak i w przestrzeni publicznej. Pamiętaj, że jeśli masz objawy, powinieneś natychmiast się odizolować i jak najszybciej poddać się badaniom, to może wiele zmienić i zapobiec zarażeniu się również osób bliskich.

Ewelina

Redakcja schroniska.org.pl