5 stycznia 2022 Udostępnij

Badanie NHBF State of the Industry pokazuje, że "obniżenie podatku VAT" jest niezbędne dla przyszłości branży

Krajowa Federacja Fryzjerów i Urody (NHBF) wzywa do przedłużenia okresu stabilizacji, aby firmy z branży fryzjerskiej i kosmetycznej miały szansę na odzyskanie dobrej kondycji, zgodnie z wynikami najnowszej ankiety na temat stanu branży.

Sektor jest podzielony, jeśli chodzi o przyszłość - 46% respondentów nie jest pewnych, czy ich firma przetrwa do czasu zakończenia procesu dystansowania się od społeczeństwa. Zgodnie z wymogami obowiązującymi przed ostatnią blokadą (listopad/grudzień 2020 r.):

 • Prawie 1 na 4 salony i salony fryzjerskie (23%) nie zarabiał wystarczająco dużo, aby pokryć wydatki, takie jak czynsze, koszty ogólne, koszty personelu i zapasów itp.
 • 38 proc. ledwo wiąże koniec z końcem
 • Tylko 2 na 5 firm w całym sektorze fryzjerskim i kosmetycznym przynosiło jakiekolwiek zyski.

Przez cały czas trwania pandemii, NHBF, współpracując z partnerami z sektora, była w stanie zapewnić dalsze ulgi i wsparcie finansowe dla firm z branży pielęgnacji ciała w każdym z czterech krajów. Mimo to, stałe wydatki i brak możliwości dywersyfikacji i generowania przychodów w czasie blokady spowodowały, że firmy nie mają rezerw gotówkowych, rosnące zadłużenie i są na skraju zamknięcia. W rzeczywistości, statystyki Local Data Company wskazują, że do grudnia dziesięć procent branży zostało utraconych w wyniku kryzysu.

Kolejne zamknięcia miały również dramatyczny wpływ na zatrudnienie:

 • 1 na 6 właścicieli firm (16 procent) dokonał zwolnień w wyniku pandemii, a tylko 2 na 5 jest w stanie wykluczyć dalsze zwolnienia po zakończeniu furlough.
 • 59 procent zmniejszyło liczbę godzin pracy personelu w celu ograniczenia kosztów.
 • Ponad połowa firm była zmuszona ograniczyć liczbę praktyk zawodowych w czasie pandemii (55 procent).
 • Jedynie 11 procent jest skłonnych przyjąć nowych praktykantów w ciągu najbliższych 3 miesięcy, pomimo ostatnich zachęt rządowych.

Richard Lambert, dyrektor naczelny NHBF mówi: "Stabilność finansowa będzie kluczem do powrotu do zysków i stabilności. Miejmy nadzieję, że większość firm fryzjerskich i kosmetycznych, które były w stanie wrócić do pracy w ciągu ostatnich kilku tygodni, będzie cieszyć się rekordowymi dochodami. Potrzebują one jednak szansy, aby stanąć na nogi. W obecnej sytuacji będą one musiały zacząć spłacać zaległości czynszowe oraz długi i pożyczki narosłe w ciągu ostatniego roku właśnie wtedy, gdy kończą się ulgi w podatku komunalnym i urlopy.

"Uporanie się z tym tsunami zobowiązań finansowych w ramach długoterminowych wymogów dotyczących dystansu społecznego przekreśli wszelkie szanse na rentowność branży. Będzie jeszcze mniej prawdopodobne, że przedsiębiorstwa będą miały zasoby, zdolność lub zdolność finansową do przyjęcia lub utrzymania praktykantów, co stawia przyszłe umiejętności sektora w realnym zagrożeniu."

NHBF zaleca, że najbardziej korzystnymi środkami politycznymi w ciągu najbliższych sześciu miesięcy byłyby:

 • Środki dystansu społecznego i ograniczenia operacyjne w ramach poradnictwa bliskiego kontaktu powinny być stopniowo wycofywane, gdy tylko będzie to bezpieczne, jeśli sektor ma powrócić do zysków
 • tymczasowe obniżenie podatku VAT
 • Łatwiejszy dostęp do dotacji wspierających w przypadku, gdyby przedsiębiorstwa miały trudności z odzyskaniem rentowności
 • Przedłużenie Systemu Wsparcia Dochodów Osób Samozatrudnionych (SEISS), gdyby gospodarka nie zdołała się ożywić po wrześniu

Czytaj dalej

Kto jest na BARBERFEST Business Learning Stage?

Salony fryzjerskie w Irlandii Północnej otrzymują datę otwarcia

Najlepsze wskazówki dotyczące udziału w nagrodach branżowych

Ewelina

Redakcja schroniska.org.pl