20 listopada 2020 Udostępnij

Tress Distress! Masz Dysmorfię Włosów?

Czy prawie każdy dzień czuje się jak zły dzień z włosami? Spędzasz wiele godzin skrupulatnie susząc włosy tylko po to, aby potem wyjść w tej samej starej czapce z daszkiem? Czy wolałabyś schować głowę w siateczce do włosów pani na kolacji, niż nosić włosy na dole na kolacji? Jeśli odpowiedź brzmi "tak" na wszystkie lub nawet niektóre z powyższych stwierdzeń, to być może cierpisz na dysmorfię włosów.

Jeśli wcześniej wyobrażałeś sobie, że życie Kate Middleton było tak blisko, jak rzeczywista rzeczywistość może kiedykolwiek dostać się do reklamy szamponu, możesz być zadowolony wiedzieć, że jej pozornie długo cierpiący drugi-pół (człowiek, który oczywiście zawarł pokój z własnym przedwczesnym wylesianiu tonów wiele lat temu), niedawno dokonał niesprowokowanego objawienia na śniadanie charytatywne dla młodych bezdomnych, że jego żony włosy były "koszmarem". Chociaż prawdopodobnie nie w całkiem tej samej lidze, jak próbuje znaleźć schronienie na ulicach zamarzniętej metropolii każdej nocy, to jednak był to ciekawy wgląd w psychikę kobiety, która dla większości z nas wygląda tak, jakby była pakowana próżniowo pomiędzy zabiegami spa.

Jeśli wierzyć niedawnym badaniom przeprowadzonym przez L'Oreal Professional, to księżna Cambridge jest daleka od samotności. Wyniki wykazały, że nawet teraz, w naszym świecie XXI wieku, w którym jesteśmy "uczennicami stylu", 47% kobiet jest niezadowolonych ze swoich włosów, podczas gdy 49% twierdzi, że wciąż nie znalazło odpowiedniego systemu pielęgnacji włosów.

Ponieważ zaburzenia dysmorficzne ciała (po raz pierwszy zdefiniowane jako takie w 1997 roku w Podręczniku Diagnostyki i Statystyki Zaburzeń Psychicznych) zyskały uznanie jako autentyczny i wyniszczający problem psychologiczny, trwające badania wykazały, że schorzenie to było zaskakująco powszechne - objawiając się w pewnym stopniu u około 2% populacji. Spośród osób, u których zdiagnozowano ChBD, około połowa spędza ponad trzy godziny dziennie próbując skorygować lub ukryć wady, które są albo dramatycznie przesadzone, albo całkowicie fikcyjne. Dla każdego z nas, który zbyt długo spędza przed lustrem w łazience szarpiąc skórę głowy we frustracji, jest to porównanie warte zapamiętania.

Jednak wielu ekspertów w dziedzinie pielęgnacji włosów uważa, że większość z naszych 'hair-mare's' można sprowadzić do odwiecznej ludzkiej kondycji "zawsze pragnąc tego, czego się nie ma". Zbyt wielu z nas obdarzonych grubymi, kręconymi zamkami spędza zbyt długo próbując osiągnąć wygląd elegancji płasko-prasowanej, podczas gdy ci z naturalnie cienkimi, prostymi włosami marnują torturowane godziny w gorących lokówkach, próbując wykuć ten doskonały zestaw ringletów.

Może objawem naszego stulecia nasyconego wyborem i wygodą, nie wspominając już o wizerunkach lśniących modeli (prawie zawsze noszących treskę lub pół perukę) jest pozostawienie nam mniej niż zadowolonych z tego, co dała nam natura, bez względu na to, jak spektakularne. Nasza rada polega na tym, aby nauczyć się, jak właściwie zarządzać swoimi włosami, dbając o to, co rzeczywiście masz. Dlatego też jesteśmy zawsze gotowi pomóc Ci w radach (a nawet praktycznych pokazach), jak najlepiej dbać o Twoją konkretną głowę, czy jest to najlepsza praktyka w zakresie suszenia włosów, używania szczypiec, czy też po prostu wyboru kombinacji królewskiej, która jest najlepszym kompromisem. Jesteśmy przekonani, że jest to nadal najlepszy sposób, aby wyglądać naprawdę bajecznie - i jesteśmy gotowi to udowodnić!

Ewelina

Redakcja schroniska.org.pl