24 stycznia 2022 Udostępnij

MB's Freelance Week: Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące freelancingu

Zanurzenie się w życie freelancera niesie ze sobą wiele pytań, więc z niewielką pomocą dyrektora NHBF Tiny Beaumont-Goddard i członków FHA staramy się odpowiedzieć na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących kariery freelancera.

Ile pieniędzy powinienem mieć w banku, zanim zdecyduję się na samozatrudnienie?

NHBF: Dokładna kwota zależy oczywiście od danej osoby i jej sytuacji osobistej. Proszę nie zapominać, że nie będą Państwo mieli prawa do ustawowego zasiłku chorobowego ani płatnego urlopu wypoczynkowego. Należy bardzo dokładnie przemyśleć swoje finanse przed podjęciem decyzji o samozatrudnieniu.

Czy stać Cię na wzięcie zwolnienia lekarskiego bez zasiłku chorobowego? Czy mają Państwo osoby na utrzymaniu? Co by się stało, gdybyś musiał wziąć długoterminowe zwolnienie lekarskie? Czy będziesz w stanie opłacić czynsz lub kredyt hipoteczny? Idealnie byłoby mieć bufor gotówkowy - oszczędności, które pokryłyby twoje wydatki na okres do sześciu miesięcy.

Jak i gdzie mogę zamówić zapasy, kiedy jestem wolnym strzelcem? Czy jest jakieś minimalne zamówienie?

Sheila Abrahams, założycielka FHA: Członkowie FHA mają duży wybór, jeśli chodzi o zamawianie zapasów i sprzętu. Mają możliwość założenia konta Wella Direct i korzystania ze specjalnych przywilejów, jak również z rabatów na zakupy. Członkowie korzystają również z 20% zniżki przy zakupach w Salon Supplies i 10% zniżki przy zakupach w Coolblades. Żaden z nich nie ma minimalnych opłat za zamówienie.

Gdzie mogę uzyskać pomoc w wypełnianiu moich podatków i zakładaniu konta biznesowego?

NHBF: Jednym z najlepszych źródeł porad i wsparcia, gdy rozpoczynasz swoją podróż na własny rachunek jest NHBF (nhbf.co.uk/join). Jako członek możesz zadzwonić do naszego przyjaznego i kompetentnego zespołu, aby uzyskać codzienne porady biznesowe, a także będziesz miał bezpłatny dostęp do naszej infolinii prawnej, aby uzyskać pomoc w trudniejszych sprawach. Możesz również skorzystać z naszych darmowych, prawnie szczelnych umów wynajmu krzeseł oraz pobrać szczegółowe przewodniki i arkusze informacyjne, które pomogą Ci w każdym aspekcie prowadzenia działalności na własny rachunek.

Co mam zrobić, jeśli jestem chory i muszę wziąć wolne w pracy?

Członek FHA, Maria Di Martino: Niestety przekonałam się, że kiedy freelancerzy zachorują i muszą wziąć wolne, zazwyczaj nie otrzymują wynagrodzenia... Można rozejrzeć się za specjalnym ubezpieczeniem dla samozatrudnionych, które obejmie nas i wypłaci pieniądze, jeśli poważnie zachorujemy. Musisz wziąć dobre ze złym ... bycie freelancer daje tak wiele korzyści, ale rzadko są wspierane, jeśli jesteś chory. Jeśli chcesz wziąć urlop macierzyński, możesz ubiegać się o zasiłek macierzyński jako osoba samozatrudniona - pod warunkiem, że spełniasz pewne kryteria.

Co zrobić, jeśli brakuje mi przynależności do firmy? Czy istnieją jakieś fora lub grupy społeczne, które polecasz dla freelancerów?

Członkini FHA, Jane A'Lee: Istnieje wiele grup społecznych online, a moją ulubioną jest Stowarzyszenie Fryzjerów Freelancerów (FHA) - dołączyłam do niego, kiedy po raz pierwszy odważyłam się na pracę jako freelancer i od tego czasu FHA bardzo się rozwinęło! Chciałam być częścią stowarzyszenia, które jest rozpoznawalne. FHA zaoferowało mi o wiele więcej, niż kiedykolwiek się spodziewałam - szkolenia, przyjaźnie i wszelkie wsparcie, którego potrzebowałam jako freelancerka.

Ile urlopu wypoczynkowego powinienem wziąć?

NHBF: Samozatrudnienie jako dzierżawca krzesła oznacza, że jesteś swoim własnym szefem i możesz wziąć tyle urlopu, ile chcesz. Należy jednak pamiętać, że jako osoba samozatrudniona nie jest się uprawnionym do corocznego płatnego urlopu. Oznacza to, że będziesz musiał sam ustalić, na ile urlopu możesz sobie pozwolić i jak pokryjesz koszty swojej firmy i swoje osobiste wydatki, takie jak czynsz/hipoteka i inne rachunki domowe w czasie, gdy będziesz na urlopie bez dochodu.

Skąd mam wiedzieć, kiedy jest właściwy czas na przejście na freelance? Czy powinnam mieć minimalną liczbę klientów?
Członek FHA, Maria Di Martino: Nigdy nie ma odpowiedniego momentu. Wszystko zależy od danej osoby. Osobiście uważam, że nie trzeba mieć minimalnej liczby klientów. Po rozpoczęciu działalności można stopniowo zwiększać liczbę klientów. Jesteś w kontroli własnego obciążenia pracą, więc to zależy od Ciebie, jak mało lub jak dużo pracujesz. Możesz reklamować dla więcej klientów lub słowo z ust. To jest o wiele łatwiejsze do reklamowania teraz niż 10/15 lat temu. Facebook i Instagram są świetne w pokazywaniu swojej pracy.

Jakie mam opcje, jeśli chodzi o emerytury?

NHBF: Pracodawcy obecnie automatycznie zapisują swoich pracowników do systemów emerytalnych, ale jako osoba samozatrudniona nie będziesz kwalifikować się do tego świadczenia. Należy również pamiętać, że państwowy wiek emerytalny został podniesiony, więc na emeryturę państwową trzeba będzie czekać dłużej.

Jako osoba pracująca na własny rachunek, powinieneś poważnie pomyśleć o zorganizowaniu własnej emerytury. Istnieje kilka opcji:

  • Emeryturaindywidualna: mogą Państwo wybrać dostawcę usług emerytalnych i dokonywać regularnych wpłat na swoją pulę emerytalną.
  • Emeryturaudziałowca: jest to rodzaj emerytury osobistej z niskimi i elastycznymi minimalnymi składkami. Opłaty związane z emeryturami udziałowców są ograniczone.
  • Samoinwestowana emerytura indywidualna (SIPP): jest to emerytura indywidualna zatwierdzona przez rząd, która pozwala na podejmowanie własnych decyzji inwestycyjnych.

Należy rozważyć, który z nich jest dla Państwa najlepszy - będą się one różnić pod względem dostępnych opcji inwestycyjnych, kwoty, jaką kosztują oraz elastyczności, jaką będą Państwo mieli przy wycofywaniu funduszy.

Inną alternatywą jest oszczędzanie w National Employment Savings Trust (NEST). NEST jest programem rządowym utworzonym w celu pomocy ludziom w oszczędzaniu na emeryturę. Osoby samozatrudnione mogą dołączyć do NEST. Dowiedz się więcej.

Jaki jest najczęstszy błąd popełniany przez ludzi, którzy przechodzą na freelance?

Sheila Abrahams, założycielka FHA: Na ogół nie pobierają wystarczających opłat za swoje usługi. Nie doceniają również tego, jak samotna może być praca na własną rękę, a ponadto mogą mieć trudności z docenieniem prawdziwej wartości świadczonych przez siebie usług. To błąd, aby zrobić to na własną rękę bez wsparcia FHA. Przynależność do FHA daje Ci pewność siebie i masz pełne poparcie organizacji i jej członków, aby Cię wspierać.

Czytaj dalej

Blokada "przecinki ognia" w Walii spowoduje zamknięcie salonów fryzjerskich

Ogłoszono datę wręczenia wirtualnych nagród Modern Barber

Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Modern Barber

Justyna

Redakcja schroniska.org.pl