3 stycznia 2022 Udostępnij

Odblokować niewypłacone środki z dotacji COVID-19, aby ratować salony fryzjerskie, mówi rząd

Brytyjski sektor fryzjerski i kosmetyczny wzywa rząd do przyspieszenia procesu dystrybucji dotacji COVID-19, ponieważ wiele salonów fryzjerskich znajduje się na skraju zamknięcia, donosi National Hair and Beauty Federation (NHBF).

Do tej pory tylko 13 procent z 1,6 miliarda funtów dostępnych dla władz lokalnych w ramach Dodatkowego Grantu Ograniczającego (ARG) zostało przydzielonych firmom znajdującym się w potrzebie.

Informacje zwrotne z sektora po budżecie były takie, że choć wiele osób było wdzięcznych za różne ogłoszenia dotyczące dotacji, to może się okazać, że jeśli przedsiębiorstwa nie otrzymają finansowania w trybie pilnym, to będzie to zbyt późno.

Richard Lambert, szef NHBF mówi: "Podkreśliliśmy w naszych dowodach dla rządu, że salony są dosłownie na skraju trwałego zamknięcia, nie mogąc wziąć na siebie więcej długu, aby sprostać deficytowi między ich stałymi wydatkami a obecnymi dotacjami i ulgami. Bez natychmiastowego zastrzyku gotówki, wiele z nich nie dotrze do punktu ponownego otwarcia.

"Frustrujące jest to, że nie musi tak być. Istnieje znaczna pula pieniędzy dostępna dla zmagających się z problemami przedsiębiorstw w ramach Dodatkowego Grantu Ograniczającego, który rząd centralny przekazał władzom lokalnym do rozdania. Problem, który mamy, polega na tym, że samorządy trzymają się tych pieniędzy lub ustalają kryteria kwalifikowalności zbyt wąsko, co oznacza, że pieniądze nie trafiają do tych, którzy ich potrzebują."

National Hair & Beauty Federation, wraz z British Beauty Council, British Association of Beauty Therapy & Cosmetology i UK Spa Association, napisała do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Mieszkalnictwa, Wspólnot i Samorządu Lokalnego. Grupa nalega, aby rząd naciskał na władze lokalne, aby rozszerzyć swoje obecne kryteria kwalifikowalności do ARGs, aby objąć więcej zmagających się z problemami przedsiębiorstw i przyspieszyć proces przyznawania funduszy, aby uzyskać te pieniądze przez ludzi tak szybko, jak to możliwe.

W zeszłym tygodniu kanclerz Rishi Sunak podkreślił w swoim budżecie, że władze lokalne muszą wydać 1,6 mld funtów funduszu, aby otrzymać kolejny zastrzyk gotówki w wysokości 425 mln funtów. Grupa reprezentująca sektor opieki osobistej z zadowoleniem przyjęła dotacje restartowe, ale była "gorzko rozczarowana" tym, że Kanclerz nie obniżył podatku VAT dla firm fryzjerskich i kosmetycznych, mimo że Koalicja COVID wykazała, że taki ruch mógłby być neutralny kosztowo dla Skarbu Państwa. Koalicja pozostaje zaangażowana w kampanię na rzecz lepszego uznania i wsparcia dla sektora Personal Care.

Sektor opieki osobistej w kryzysie

  • Ponad 10 procent sektora zamknęło już swoje podwoje na dobre od czasu pandemii
  • 60 procent firm nie ma rezerw gotówkowych (wzrost z 27 procent w 2019 roku)
  • przeciętna firma straciła 45 procent obrotów z 2019 roku (do 59 procent w niektórych obszarach)
  • Nawet jeśli są otwarte, ograniczenia związane z dystansem społecznym oznaczają, że pojemność salonów spada do 70 procent
  • 1 na 8 właścicieli firm już dokonał zwolnień w wyniku pandemii
  • Ponad połowa z nich została zmuszona do zmniejszenia liczby godzin pracy personelu w celu obniżenia kosztów.

Czytaj dalej

5 powodów, dla których powinieneś wziąć udział w konkursie Modern Barber Awards 2021 - zgłoszenia otwarte

Co oznacza budżet na wiosnę 2021 roku dla fryzjerów?

Czy umowy ustne są ważnymi umowami?

Ewelina

Redakcja schroniska.org.pl